Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Voda prijeti kućama, građani na nogama * Voda prijeti kućama, građani na nogama * Traže izvinjenje zbog čestitke RS-u * Provjeriće kako su radili DIK, Univerzitet i CNP * Uložili 21 milion u mrežu, a sjever u mraku po deset dana * Vodovod zadužen preko šest miliona * Lokalno stanovništvo da se pita o gazdovanju šumama
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-01-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Tea Gorjanc Prelević, direktor Akcije za ljudska prava:
Crna Gora nije suzbila policijsku torturu.

Vic Dana :)

-Mama, mogu li obući mini suknju?
- Ne! - Mogu li staviti ruž za usne?
- Ne!
-Mogu li obuti štikle?
-Ne!
-Ali mama, ja imam 18 godina!!
-Znam, Milane, znam...

Pita policajac kolegu:
- Šta je to, vodom ide, ne brčka, šumom ide, ne šuška?
- Da nije zagonetka?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2021-01-05
Gasna Gomora
Dan - novi portal
- Autor: Mijat Lakićević

Staljin je, kažu istoričari, volio da kinji svoje potčinjene tako što im je zakazivao sastanke u gluvo doba noći. Kako drugačije objasniti potrebu Aleksandra Vučića da gasovod Balkanski tok otvara po mrklom mraku, u šest sati ujutru. Projekat od, kako je sam rekao, ogromnog nacionalnog značaja, takoreći ravan „Milošu Velikom” koji je, treba li podsjećati, pušten uz opštenarodno veselje.

Jeste, doduše, da je Balkanski tok urađen „uz nos” Evropskoj uniji, tj. protivno njenim pravilima, ali jasno je da pomrčina, ma koliko velika, taj grandiozni poduhvat nije mogla da sakrije. Za možda slabije upućene radi se o „pravilu pristupa treće strane” koje je propisala Evropska energetska zajednica. Drugim riječima – nema monopola ni ekskluziviteta, već svaki zainteresovani snabdjevač ima pravo da pod unaprijed utvrđenim uslovima koristi određeni gasovod. Srbija se (formalno: Agencija za energetiku) o ovo pravilo organizacije čiji je inače član oglušila pa je Gastransu, investitoru, odobrila monopol na 20 godina.

Ipak, malo je vjerovatno da će EEZ preduzimati neke mjere protiv Srbije. Naime, uskoro se završava Sjeverni tok 2 sa kapacitetom od 55 milijardi kubnih metara prirodnog gasa godišnje; drugo, poslije rekonstrukcije propusna moć gasovoda kroz Ukrajinu će sa sadašnjih 50-60 milijardi kubika biti znatno povećana, pa kad se tome doda i američki tečni prirodni gas (on je skuplji, ali je Mađarska već kupila 2,5 milijarde kubika) postavlja se pitanje kome će 12 milijardi kubika gasa, koliko će izlaziti iz Srbije, uopšte biti potrebno. Pri čemu – eto još jedne začkoljice – da bi „srpski gas” izašao na evropsku pijacu potrebno je i da Mađarska izgradi nekih petnaestak kilometara gasovoda koji bi Balkanski tok povezali sa njenom mrežom. To naravno nije teško ali, eto, naš brat Orban nije ni prstom mrdnuo da to završi, iako su u međuvremenu i Bugarska i Srbija izgradile svaka po oko 400 kilometara. Nije isključeno da je ljut pošto će, ako Srbija uskoro počne da se snabdijeva (isključivo) preko Bugarske, Mađarska izgubiti pedesetak miliona eura, koliko je do sada zarađivala od (visoke – 30 eura za 1.000 kubika) tranzitne takse. A da je taksa izuzetno visoka rekao je sam predsjednik Vučić naglašavajući da će bugarska biti (svega) 12-14 eura.

Naravno, nije sve u taksi, ima nešto i u cijeni. Po onome, naime, što je rečeno tog ranog januarskog jutra prvog dana Nove (2021) godine, Srbiju će ubuduće prirodni gas iz Rusije koštati 155 eura (za hiljadu metara kubnih). A do sada je prirodni gas, takođe iz Rusije, plaćala 240 eura. Čak ni velika razlika u taksi toliku razliku u cijeni ne može da objasni. Kako to, postavlja se pitanje, kada nas aktuelne vlasti stalno ubjeđuju da Srbija ima najpovoljniji mogući, takoreći bratski, tretman. Stvar je jednostavna – Bugarska od Rusije gas nabavlja kao članica Evropske unije. Unija i Rusija su, pak, kako je to nedavno u „Novom magazinu” napisao Dimitrije Boarov, prije neku godinu potpisale sporazum kojim su zemlje EU dobile ne samo najbolju cijenu (133 eura za 1.000 kubika) nego i mogućnost da same izvoze ruski gas. Sve u svemu, ma koliko to paradoksalno zvučalo, Srbiji je jeftinije da gas kupuje od Evropske unije, nego direktno od Rusije.

Još samo, međutim, kada bismo znali koliko će taj gas stvarno da nas košta. Jer, kao što je Balkanski tok otvoren po mraku, u sličnoj su tmuši i njegove finansije. „Imajući u vidu visoku cijenu izgradnje gasovoda, važno je i to što ćemo od transporta moći da otplaćujemo kredite za izgradnju”, rekao je predsjednik Vučić na otvaranju Balkanskog toka. S jedne strane, ti prihodi od tranzitnih taksi, kao što smo vidjeli, jedan su poveliki golub na grani. S druge, pak, strane – kolika je ta „visoka cijena”, koliki su krediti, ko je uzeo kredite, kad, s kojom kamatom, na koji rok i slično – ništa se o tome ne zna. Mrak.

Peščanik.net


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"